Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Jakie są rodzaje cellulitu? Jak je rozpoznać?

Strona główna » Blog » Jakie są rodzaje cellulitu? Jak je rozpoznać?

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje cellulitu, które mogą objawiać się inaczej i mieć odmienne przyczyny. Dla większości pojęcie cellulitu nie jest obce. Wiele kobiet, bo aż około 80 % doświadcza tego uporczywego problemu, niezależnie od wieku i rodzaju sylwetki. Warto więc wiedzieć jakie występują rodzaje cellulitu, jak można im przeciwdziałać, ale też jakie są ich przyczyny.

Cellulit głównie kojarzony jest z nadwagą i zbyt dużym poziomem tkanki tłuszczowej. Nie w każdym przypadku jest to prawdą, ponieważ tzw. pomarańczowa skórka może pojawiać się u osób, które cierpią na zatrzymanie wody w organizmie. Cellulit sam w sobie nie jest groźny, ale u większości kobiet może powodować poważne kompleksy, gdyż wygląda nieestetycznie. Istnieją trzy rodzaje cellulitu, którymi są dotknięte nie tylko kobiety z nadwagą, ale również te z nienaganną sylwetką.

Cellulit- rodzaje uporczywego problemu

Jak już wiadomo, możemy wyróżnić trzy rodzaje cellulitu- uporczywego problemu, który wiąże się z nierównościami i pomarszczeniami na skórze. Ich różnica polega na tym, że są wywołane przez odmienne przyczyny, które skutkują pojawieniem się zmian.

Oto trzy rodzaje cellulitu, które najczęściej pojawiają się u kobiet:

  • cellulit tłuszczowy,
  • cellulit wodny,
  • cellulit cyrkulacyjny

Różnica w wyglądzie tych zmian skórnych jest niewielka i kobiety często mają problem z odpowiednim zdiagnozowaniem swojego typu cellulitu. Zazwyczaj budowa cellulitu składa się z przerośniętych grudek komórek tłuszczowych, które przypominają obrzęki na skórze.

Wiąże się to z zaburzeniami krążenia czy nadmiarem toksyn w organizmie. Nie mniej jednak, główną przyczyną pojawiania się pomarańczowej skórki jest źle zbilansowana dieta oraz mała aktywność fizyczna.

Usuń uporczywy cellulit wybierając skuteczny i efektywny krem antycellulitowy: https://sinial.pl/produkt/sinial/

Cellulit wodny- czym się charakteryzuje?

Jednym z oblicz cellulitu jest cellulit wodny, który charakteryzuje się tym, że powstaje na skutek zaburzeń w mikrokrążeniu. Zaburzenia pracy krwi i limfy doprowadzają do obrzęków, pojawiających się głównie na udach, brzuchu oraz pośladkach.

Jest wiele czynników, które prowadzą do powstania tego typu cellulitu. Oto one:

  • nieregularne posiłki bogate w sól oraz pikantne przyprawy,
  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • noszenie wysokich obcasów oraz obcisłych ubrań

Warto zaznaczyć, że cellulit wodny może pojawiać się u osób, które dziedziczą tę przypadłość genetycznie, u osób cierpiących na depresję i tych, u których poziom stresu jest stosunkowo duży. Efektem tych czynników jest zatrzymanie wody oraz toksyn w tkankach, co skutkuje zaburzeniami lipidowymi i powstaniem górek i dołów, przypominających pomarańczową skórkę.

Cellulit tłuszczowy- geneza powstawania

Jeżeli posiadasz cellulit tłuszczowy, jego geneza powstawania na pewno nie jest dla ciebie zaskakująca. Jest to najpopularniejszy rodzaj cellulitu i ten, który kobiety najczęściej diagnozują, mając kilka kilogramów więcej. Nadmiar tkanki tłuszczowej to w dużej mierze jedyna z przyczyn powstawania cellulitu tłuszczowego, jednak często jest on mylony z cellulitem wodnym, ze względu na podobną strukturę. Wraz z przyrostem wagi, tłuszcze formują grudki na skórze, które napierają na naczynia.

W konsekwencji tego, toksyny nie mogą być usunięte z tkanek, a ich zaleganie prowadzi do stopniowego rozrostu tłuszczy. Bogata w niezdrowe i tłuste produkty dieta (szczególnie fast foody i smażone potrawy) to w dużej mierze główna przyczyna powstawania tego rodzaju cellulitu. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej ma również znaczenie w utrzymaniu nienagannej sylwetki, jak i utrzymaniu pięknej skóry.

Cellulit cyrkulacyjny- skąd się bierze?

Doświadczając cellulitu cyrkulacyjnego, warto znaleźć informację skąd się bierze. Jest to stosunkowo najbardziej uporczywy przypadek, ponieważ nieestetyczne zmiany skórne (w przeciwieństwie do powyżej wymienionych rodzajów) bolą przy dotykaniu. Cellulit cyrkulacyjny tworzy się stopniowo, ale jest bardzo ciężki do wyleczenia.

W jego konsekwencji na udach lub nad kolanami tworzą się grudki o zbitej strukturze, które są bolesne. To nic innego jak nieelastyczne włókna kolagenowe, które są otoczone przez tłuszcz i przez swoją twardość nie pozwalają na dostanie się krwi i tlenu do komórek. Zatem ten typ cellulitu jest połączeniem cellulitu tłuszczowego i wodnego. Aby zapobiec powstawaniu cellulitu cyrkulacyjnego należy stosować odpowiednią dietę, regularnie pić zieloną herbatę oraz spożywać produkty bogate w kwasy Omega 3, które wpływają korzystnie na elastyczność włókien kolagenowych.

Posiadając cellulit cyrkulacyjny, musimy maksymalnie zwiększyć aktywność fizyczną. Ważne jest, aby skupić się na redukcji tkanki tłuszczowej, ale także nadmiarze wody w organizmie.

Cellulit wodny a tłuszczowy- jak odróżnić?

Cellulit tłuszczowy i cellulit wodny- jak rozpoznać i jak odróżnić od siebie te dwa rodzaje cellulitu? Oczywiście, jeżeli kobieta jest szczupła, jej waga jest prawidłowa, uprawia sport, lecz pomimo tego na swoim ciele zauważa cellulit, najbardziej prawdopodobne jest to, że jest to cellulit wodny. Kobiety, szczególnie te które nagle przytyły mogą borykać się z cellulitem tłuszczowym, który wiąże się z zauważalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej.

W większości przypadków ten typ cellulitu (w przeciwieństwie do cellulitu wodnego) może powodować nieznaczny ból po ściśnięciu skóry. Cellulit wodny różni się obszarem występowania, bowiem często tworzy się na udach, ramionach, okolicach kostek i łydek. Jeżeli pomarańczowa skórka gromadzi się tam gdzie tłuszcz czyli na brzuchu, udach i pośladkach, masz do czynienia z cellulitem tłuszczowym.

Bardzo ciężko jest rozpoznać powyższe typy cellulitu w pierwszych fazach jego powstawania. Cellulit możemy dostrzec dopiero po naciśnięciu na fałd skóry. Należy pamiętać, że kobiety dotknięte cellulitem wodnym często mają problemy z opuchlizną przed miesiączką. Jeżeli posiadasz cellulit wodny, twoje tkanki są twarde i stabilnie przylegają do mięśni, co nie dzieje się w przypadku cellulitu tłuszczowego. W przypadku gdy posiadasz cellulit, rodzaje, które możemy wyróżnić odgrywają bardzo dużą rolę i warto je szybko zdiagnozować, aby zapobiec dalszemu tworzeniu się pomarańczowej skórki.

Podstawowym fundamentem walki z cellulitem jest odpowiednia i zdrowa dieta, dużo ruchu, ale także kluczowe jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Wszystkie trzy rodzaje cellulitu nie prezentują się dobrze na ciele, szczególnie w okresie letnim, a ich przyczyny mogą doprowadzić do poważnych chorób. Powyżej omówione rodzaje cellulitu można również zwalczać rozmaitymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.


Bibliografia

1.Zegarska B, Woźniak M, Kaczmarek-Skamira E. Cellulit – etapy powstawania i stadia zaawansowania, 2013
2.Dylewska-Grzelakowska J.,Cellulit (lipodystrofia) – problem estetyczny kobiet, 1999
3.Kukuła W., Cellulit – problem nie tylko estetyczny, 2009
4.Rawlings AV., Cellulite and its treatment international, 2006

16 głosów

Komentarze

Jennifer - 2020-03-14 22:31:07

Mi właśnie po antykoncepcji pojawił się cellulit. Jednak co jak co ale hormony strasznie zaczynają pokazywać się na ciele ;/

french_kiss - 2019-08-18 17:32:38

Od kiedy biore antykoncepcje to zdecydowanie dostalam cellulitu wodnego i az czuje jak ta cala woda zostaje mi w nadmiarze w organizmie, no masakra jakas

Anna Wojciechowska - 2019-08-17 15:12:41

najlepsze jest to, że wiele kobiet w ogole nie ma swiadomosci ze cellulit ma przerozne rodzaje i dzialaja wlasnie troche na oslep przy jego zwalczaniu. Pal licho jak to jest po prostu tluszczowy i trzeba schudnac, ale przeciez wlasnie np nadierne zatrzymywanie wody przez organizm tez robi swoje

bąblopszczoła - 2019-08-14 21:37:46

Nie zazdroszcze nikomu kto złapał cellulit cyrkulacyjny, brzmi to naprawde paskudnie i boleśnie. W takich momentach doceniam swoj o wiele mniej problematyczny cellulit.

myszamama - 2019-08-12 08:37:13

Nie wiedzialam, że w ogole da sie golym okiem odroznic cellulit wodny a tluszczowy :P Niemniej na pewno wykorzystam ten myk do sprawdzenia jaki typ wystepuje u mnie, przynajmniej bede wiedzieć na jaki typ działać...

Muffon - 2019-08-12 08:16:14

Jezeli chodzi o to cellulit wodny jak rozpoznac? Sa jeszcze jakies inne metody? Wydaje mi sie ze wg tego co tu jest opisane to chyba go mam o.O

pameLA - 2019-08-11 19:17:19

Dobrze że chociaż teraz można po sobie rozpoznać czy ma się cellulit wodny a tłuszczowy ^^ W sumie ten cellulit tłuszczowy wydaje się najcięższy do pozbycia. Ja mam wodny i u mnie sinial dobrze np usuwa wodę.

madonna - 2019-08-09 23:40:03

nie wiedziałam że ma cellulit rodzaje i że istnieje coś takiego jak cellulit cyrkulacyjny.. jednak cały czas człowiek ćwiczy, dietuje się i co nie tylko a nawet nie wie co ma dokładnie za problem ;/

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊