Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czy istnieje cellulit u mężczyzn?

Strona główna » Blog » Czy istnieje cellulit u mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn praktycznie nie występuje. Tylko niewielki odsetek panów cierpi na tę przypadłość. Dlaczego zatem problem ten dotyczy tylko kobiet, a cellulit u mężczyzn to tak naprawdę niezwykle rzadkie zjawisko?

Cellulit u mężczyzn nie, a u kobiet tak – dlaczego?

Cellulit u mężczyzn nie występuje a u kobiet tak głównie z powodu różnic w budowie skóry i tkanek – to głównie one determinują podział występowania cellulitu u każdej z tych grup. Biologiczne uwarunkowania powodują, że u kobiet włókna sprężyste i kolagenowe są zdecydowanie luźniej splecione – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że organizm kobiety w ten sposób przygotowany jest do zajście w ciąże, w czasie której skóra musi być zdecydowanie bardziej rozciągliwa.

Kiedy tkanka tłuszczowa staje się bardziej rozrośnięta, a co za tym idzie dochodzi do wytworzenia się dysproporcji pomiędzy tkanką łączną a tłuszczową – pojawiają się widoczne wgłębienia nazywane cellulitem. U mężczyzn takie zjawisko praktycznie nie występuje.

Zobacz jakie są rodzaje cellulitu

Cellulit u mężczyzn – jakie różnice jeszcze powodują dysproporcje w pojawianiu się tego problemu u kobiet i mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn jest rzadkością, a u kobiet wręcz czymś nagminnym. Oprócz różnicy w budowie tkanek, dzieje się tak jeszcze z kilku innych powodów, jakimi są: 

  • inna gospodarka hormonalna – gospodarka hormonalna kobiet poprzez wysoki poziom estrogenów sprzyja pojawianiu się cellulitu. Panowie mają bardzo niski poziom estrogenów, co wręcz blokuje pojawienie się cellulitu u mężczyzn. Również poziom męskiego testosteronu wpływa na brak cellulitu u mężczyzn. To on tak naprawdę blokuje występowanie tego zjawiska u męskiej części populacji, wyrównując poziom estrogenów w organizmie i nie doprowadzając do wzrostu tego poziomu. Biorąc pod uwagę te okoliczności – nie ma fizycznej możliwości, aby cellulit mógł się pojawić wśród panów,
  • genetyka – cellulit jest również kwestią genetyczną, matki często w genach przekazują córkom skłonności do tej przypadłości. Istnieje duże ryzyko, że kobieta, której matka w przeszłości lub aktualnie ma problem z cellulitem, również będzie zmagać się z nawracającą skórką pomarańczową. W przypadku mężczyzn taka tendencja nie występuje.

Cellulit u mężczyzn.

Cellulit u mężczyzn – dlaczego?

Cellulit u mężczyzn może pojawić się z różnych przyczyn, głównie jednak występowanie tego problemu u panów związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Cellulit u mężczyzn może pojawić się, kiedy mężczyzna poddawany jest terapii z użyciem hormonów, na przykład w przypadku leczenia raka prostaty.

Terapia polega na podawaniu mężczyźnie estrogenów, które w momencie osiągniecie poziomu takiego jak u kobiet może objawić się pojawieniem się nieestetycznej skórki pomarańczowej. Na cellulit narażeni są również mężczyźni, którzy stosują zakazany doping hormonalny. Tego rodzaju praktyka zaburza w organizmie mężczyzny naturalny proces wytwarzania testosteronu.

W zamian za to znacznie wzrasta poziom estrogenów, który objawia się cellulitem u mężczyzn. Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego problemu u panów wzrasta również w przypadku zażywania przez nich leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunopresyjnym – tak zwanych leków z grupy kortykosteroidów.


Bibliografia

1. Drąg J, Goździalska A, Jaśkiewicz J, Udział hormonów płciowych w patofizjologii cellulitu, 2013
2. Gałązka M, Galęba A, Nurein H, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny–etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie [w:] “Hygeia Public Health 49.3”, 2014, s. 425-430
3. Załęska Żyłka I, Cellulit jako problem medyczny [w:] “Problemy Higieny i Epidemiologii 89.4”, 2008, 487 – 491

15 głosów

Komentarze

Jodełka - 2022-11-22 10:15:59

Kulka, dokładnie :D Niestety, ale z cellulitem trzeba sie pilnowac i zwalczać go w zarodku haha

Lara1989 - 2022-10-17 12:02:14

No niestety, o ile cellulit u kobiet to jest straszny wrzód na tyłku, takmężczyźni maja tu o wiele lepiej.

Kulka - 2022-09-18 09:38:40

Zawsze mnie to bawiło lekko, że mężczyzna moze mieć poteżny mięsień piwny a cellulit na nogach u niego nie istnieje a kobieta chwila i już pojawiaja sie oznaki xD Dramat.

oliwia - 2021-11-09 15:40:14

też jestem tego samego zdania.. mój chłopak smaruje się od dłuższego czasu zamiennie raz sinialem a raz nolicellem. fakt jest taki, ze jeszcze trzyma dietę i masuje się. ćwiczy ze mną i mel b. normalnie niemożliwością to jest haha.

nagietkowa - 2021-01-04 15:26:32

możesz się nad tym w sumie zastanowić, ale nie wiem czy można to tak sobie od ręki kupić.. na prawdę nie orientuję się jak to wygląda, ale od tego jest google.. zdecydowanie ja bym wybrała smarowanie się czymś takim jak sinial niż łykanie hormonów, które jednak nie są polem do zabawy..

Thom - 2020-03-04 00:14:29

Czyli cellulit u mężczyzn istnieje. Podejrzewam że mam ale żeby estrogeny brać?!

czikarika - 2019-10-29 17:45:33

Dobrze dziewczyny! Z cellulitem trzeba walczyć, a o tym czy cellulit występuje u mężczyzn również pierwszy raz czytam taki artykuł. Nigdy się nad tym nie zastanawiam. Zazdroszczę im, że im łatwiej jest utrzymać zgrabną sylwetkę ;/

Julita-1 - 2019-09-27 23:41:37

Heh mnie to mało obchodzi czy mężczyzna zwraca na to uwagę czy jest cellulit czy nie. Ja chce wyglądać idealnie i dla mnie cellulit to przekleństwo. Niedługo idę na zabieg laserowy i mam nadzieje, że po kilku seriach już nic z niego nie zostanie.

Marta456 - 2019-09-25 20:20:19

Z tego co wiem to większość mężczyzn nie zwraca uwagi na to czy kobieta ma cellulit.

łyżka258 - 2019-09-23 19:19:06

Mój chłopak jest przy kości i nie ma ani śladu cellulitu na skórze. Ja niestety mam i stosuje krem na cellulit. Pomarańczowa skórka powoli zaczyna zanikać, mam nadzieje, że kiedyś całkowicie odejdzie w niepamięć.

Marlon88 - 2019-09-22 17:40:26

Szczerze muszę przyznać, że kiedyś byłem dość otyłym gościem i nie zauważyłem u siebie cellulitu. Rok treningu pozwoliło mi uzyskać bardzo atletyczną sylwetkę. Być może kobiety mają jakąś inną przemianę materii i dlatego występuje u nich cellulit. Moja kobieta go ma, ale nie znacznie. Ostatnio się uparła, że go całkowicie zlikwiduje i smaruje się jakimś kremem na cellulit, ale heh ja tam jakoś efektów nie widzę. Chyba będę musiał jej wspomnieć o tym sinial.

Sonia - 2019-09-20 10:19:51

Pierwszy raz słyszę, aby mężczyzna miał cellulit. Smutną prawdą jest to, że występuje on tylko u kobiet. Nie wiem jak to działa.. Pewnie jest to jakoś uwarunkowane genetycznie.

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊