Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czy istnieje cellulit u mężczyzn?

Strona główna » Blog » Czy istnieje cellulit u mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn praktycznie nie występuje. Tylko niewielki odsetek panów cierpi na tę przypadłość. Dlaczego zatem problem ten dotyczy tylko kobiet, a cellulit u mężczyzn to tak naprawdę niezwykle rzadkie zjawisko?

Cellulit u mężczyzn nie, a u kobiet tak – dlaczego?

Cellulit u mężczyzn nie występuje a u kobiet tak głównie z powodu różnic w budowie skóry i tkanek – to głównie one determinują podział występowania cellulitu u każdej z tych grup. Biologiczne uwarunkowania powodują, że u kobiet włókna sprężyste i kolagenowe są zdecydowanie luźniej splecione – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że organizm kobiety w ten sposób przygotowany jest do zajście w ciąże, w czasie której skóra musi być zdecydowanie bardziej rozciągliwa.

Kiedy tkanka tłuszczowa staje się bardziej rozrośnięta, a co za tym idzie dochodzi do wytworzenia się dysproporcji pomiędzy tkanką łączną a tłuszczową – pojawiają się widoczne wgłębienia nazywane cellulitem. U mężczyzn takie zjawisko praktycznie nie występuje.

Zobacz jakie są rodzaje cellulitu

Cellulit u mężczyzn – jakie różnice jeszcze powodują dysproporcje w pojawianiu się tego problemu u kobiet i mężczyzn?

Cellulit u mężczyzn jest rzadkością, a u kobiet wręcz czymś nagminnym. Oprócz różnicy w budowie tkanek, dzieje się tak jeszcze z kilku innych powodów, jakimi są: 

  • inna gospodarka hormonalna – gospodarka hormonalna kobiet poprzez wysoki poziom estrogenów sprzyja pojawianiu się cellulitu. Panowie mają bardzo niski poziom estrogenów, co wręcz blokuje pojawienie się cellulitu u mężczyzn. Również poziom męskiego testosteronu wpływa na brak cellulitu u mężczyzn. To on tak naprawdę blokuje występowanie tego zjawiska u męskiej części populacji, wyrównując poziom estrogenów w organizmie i nie doprowadzając do wzrostu tego poziomu. Biorąc pod uwagę te okoliczności – nie ma fizycznej możliwości, aby cellulit mógł się pojawić wśród panów,
  • genetyka – cellulit jest również kwestią genetyczną, matki często w genach przekazują córkom skłonności do tej przypadłości. Istnieje duże ryzyko, że kobieta, której matka w przeszłości lub aktualnie ma problem z cellulitem, również będzie zmagać się z nawracającą skórką pomarańczową. W przypadku mężczyzn taka tendencja nie występuje.

Cellulit u mężczyzn.

Cellulit u mężczyzn – dlaczego?

Cellulit u mężczyzn może pojawić się z różnych przyczyn, głównie jednak występowanie tego problemu u panów związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Cellulit u mężczyzn może pojawić się, kiedy mężczyzna poddawany jest terapii z użyciem hormonów, na przykład w przypadku leczenia raka prostaty.

Terapia polega na podawaniu mężczyźnie estrogenów, które w momencie osiągniecie poziomu takiego jak u kobiet może objawić się pojawieniem się nieestetycznej skórki pomarańczowej. Na cellulit narażeni są również mężczyźni, którzy stosują zakazany doping hormonalny. Tego rodzaju praktyka zaburza w organizmie mężczyzny naturalny proces wytwarzania testosteronu.

W zamian za to znacznie wzrasta poziom estrogenów, który objawia się cellulitem u mężczyzn. Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego problemu u panów wzrasta również w przypadku zażywania przez nich leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunopresyjnym – tak zwanych leków z grupy kortykosteroidów.


Bibliografia

1. Drąg J, Goździalska A, Jaśkiewicz J, Udział hormonów płciowych w patofizjologii cellulitu, 2013
2. Gałązka M, Galęba A, Nurein H, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny–etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie [w:] “Hygeia Public Health 49.3”, 2014, s. 425-430
3. Załęska Żyłka I, Cellulit jako problem medyczny [w:] “Problemy Higieny i Epidemiologii 89.4”, 2008, 487 – 491

15 głosów

Komentarze

Thom - 2020-03-04 00:14:29

Czyli cellulit u mężczyzn istnieje. Podejrzewam że mam ale żeby estrogeny brać?!

czikarika - 2019-10-29 17:45:33

Dobrze dziewczyny! Z cellulitem trzeba walczyć, a o tym czy cellulit występuje u mężczyzn również pierwszy raz czytam taki artykuł. Nigdy się nad tym nie zastanawiam. Zazdroszczę im, że im łatwiej jest utrzymać zgrabną sylwetkę ;/

Julita-1 - 2019-09-27 23:41:37

Heh mnie to mało obchodzi czy mężczyzna zwraca na to uwagę czy jest cellulit czy nie. Ja chce wyglądać idealnie i dla mnie cellulit to przekleństwo. Niedługo idę na zabieg laserowy i mam nadzieje, że po kilku seriach już nic z niego nie zostanie.

Marta456 - 2019-09-25 20:20:19

Z tego co wiem to większość mężczyzn nie zwraca uwagi na to czy kobieta ma cellulit.

łyżka258 - 2019-09-23 19:19:06

Mój chłopak jest przy kości i nie ma ani śladu cellulitu na skórze. Ja niestety mam i stosuje krem na cellulit. Pomarańczowa skórka powoli zaczyna zanikać, mam nadzieje, że kiedyś całkowicie odejdzie w niepamięć.

Marlon88 - 2019-09-22 17:40:26

Szczerze muszę przyznać, że kiedyś byłem dość otyłym gościem i nie zauważyłem u siebie cellulitu. Rok treningu pozwoliło mi uzyskać bardzo atletyczną sylwetkę. Być może kobiety mają jakąś inną przemianę materii i dlatego występuje u nich cellulit. Moja kobieta go ma, ale nie znacznie. Ostatnio się uparła, że go całkowicie zlikwiduje i smaruje się jakimś kremem na cellulit, ale heh ja tam jakoś efektów nie widzę. Chyba będę musiał jej wspomnieć o tym sinial.

Sonia - 2019-09-20 10:19:51

Pierwszy raz słyszę, aby mężczyzna miał cellulit. Smutną prawdą jest to, że występuje on tylko u kobiet. Nie wiem jak to działa.. Pewnie jest to jakoś uwarunkowane genetycznie.

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊