Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czym jest cellulit? Stopnie i rodzaje cellulitu

Strona główna » Blog » Czym jest cellulit? Stopnie i rodzaje cellulitu

Cellulit to charakterystyczne nierówności skóry. Pojawiają się głównie u kobiet, ale mitem jest twierdzenie, że to problem wyłącznie otyłych osób. Pomarańczowa skórka dotyczy pań w każdym wieku i każdym rozmiarze, a nadwaga jest tylko jednym z czynników, zwiększających ryzyko pojawienia się cellulitu.

Rodzaje cellulitu – cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit budują przerośnięte grudki komórek tłuszczowych, rozmieszczone nierównomiernie, otoczone są przez mieszankę wody i toksyn.

Ze względu na bezpośredni mechanizm, który doprowadził do pojawienia się pomarańczowej skórki, możemy wyróżnić trzy rodzaje:

  • cellulit tłuszczowy
  • wodny
  • cyrkulacyjny

W przypadku cellulitu tłuszczowego, bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian jest rozrost komórek tłuszczowych. Zaczynają one tworzyć grudki, a uciskając na naczynka, uniemożliwiają sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek. Toksyny z kolei powodują dalszy rozrost lipidów, a błędne koło się zamyka.

W przypadku cellulitu wodnego, bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian, jest gromadzenie wody i toksyn w tkankach, które sprawiają, że lipidy się rozrastają i są nierównomiernie rozmieszczone.
Cellulit cyrkulacyjny to połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. W takim wypadku dochodzi do jednoczesnego rozrostu lipidów oraz zatrzymywania wody i toksyn.

Jak powstaje cellulit?
Zaburzenia w gospodarce hormonalnejNadmiar kobiecego hormonu estrogenu prowadzi do rozszczelnienia naczyń krwionośnych i limfatycznych, w efekcie do tkanek przeciekają płyny ustrojowe
Ucisk komórek tłuszczowychSpalanie komórek tłuszczowych utrudniają zalegające płyny ustrojowe, w rezultacie lipidy zaczynają się rozrastać, zbijać w grudki i twardnieć
Przerośnięte lipidy utrudniają usuwanie toksynZalegające toksyny jeszcze bardziej utrudniają metabolizm komórkowy – powstaje błędne koło tworzenia się cellulitu
Krem na cellulit - Sinial

WYPRÓBUJ SINIALSKUTECZNY KOSMETYK NA CELLULIT WODNY zamów!

Stopnie cellulitu

Wyróżnić możemy trzy fazy powstawania cellulitu. Mają one ogromne znaczenie, gdyż zmiany przechodząc w kolejne etapy, stają się coraz trudniejsze do usunięcia.

  • W pierwszej fazie cellulit widoczny jest wyłącznie, gdy ściśniemy fałd skóry palcami. Choć łatwo ten moment przeoczyć, to właśnie wtedy walka z cellulitem jest najskuteczniejsza! To właśnie w tym momencie powinno się sięgnąć po dobry krem antycellulitowy.
  • W drugim etapie grudki obserwujemy w niektórych sytuacjach – np. siedząc na twardym krześle.
  • Ostatnia faza następuje, gdy cellulit widoczny jest bez względu na ułożenie ciała – wtedy stosowanie kremu i domowe metody nie przyniosą zadowalających rezultatów.

Przyczyny cellulitu

Cellulit na nogachIstnieje szereg przyczyn powstawania cellulitu, a gromadzenie tkanki tłuszczowej to tylko jeden z nich. Faktycznie, nadwaga ma wpływ na pojawianie się pomarańczowej skórki, ale nie oznacza to, że wszystkie osoby z otyłością będą borykać się z tym problemem, a szczupłe osoby nie.

Na cellulit może wpływać też bardzo duża grupa czynników związana z zaburzeniami krążenia. Obejmuje to osoby pracujące w pozycji stojącej lub siedzącej – wtedy najczęściej cyrkulacja krwi w obrębie nóg, ud i pośladków nie jest swobodna. W efekcie dochodzi do zatrzymania wody i toksyn w tkankach. Takie osoby mogą obserwować np. cellulit na nogach, czy cellulit na pośladkach.

Istnieją również przyczyny cellulitu, na które mamy ograniczony wpływ. Mowa tu o skłonnościach genetycznych oraz zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Ponadto pojawianie się grudek determinuje przyjmowanie leków hormonalnych. W takich przypadkach można obserwować cellulit na nogach, udach, pośladkach, ale też mniej typowych obszarach, jak np. cellulit na brzuchu.

Cellulit w ciąży

Szczególnym przypadkiem jest cellulit w ciąży. Podczas tych dziewięciu miesięcy ciało przechodzi wiele zmian, które mogą wpływać na pojawienie się cellulitu. W tym przypadku nakłada się kilka czynników, determinujących pojawianie się pomarańczowej skórki – mamy tu do czynienia z zachwianą gospodarką hormonalną, a także problemami z krążeniem, które powoduje rosnący brzuch. W efekcie nietrudno o cellulit w dolnych partiach ciała.

Jak się pozbyć cellulitu?

Leczenie cellulitu to niełatwe zadanie. Jednakże odpowiednio wcześnie podjęte kroki mogą sprawić, że skutecznie pozbędziemy się tego problemu. Z pomocą przychodzi kilka rozwiązań:

1. kremy antycellulitowe,
2. masażery,
3. dieta,
4. ćwiczenia,
5. zabiegi.

Najbardziej podstawową bronią w walce z cellulitem są kremy antycellulitowe. To bardzo ważne, aby wybrać właściwy. Taki kosmetyk powinien wyróżniać się składnikami aktywnymi, a jednocześnie bogatym składem. Doskonałym przykładem jest nasz krem antycellulitowy Sinial. Walczy on ze wszystkimi czynnikami, powodującymi cellulit – redukuje lipidy, działa detoksykująco, wzmacnia naczynka i poprawia mikrokrążenie. Właśnie tak działać powinien idealny kosmetyk.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji mogą stanowić masażery. Do wyboru mamy manualne, elektryczne oraz ultradźwiękowe. Zacząć warto od manualnych – drewnianych. Takie urządzenie pobudza skórę, a przede wszystkim przyśpiesza proces usuwania toksyn. Poprawia też wchłanianie składników aktywnych, dlatego bezpośrednio przed wykonaniem masażu warto zaaplikować krem.

W walce z cellulitem pomoże też zdrowa dieta oraz ruch. W ten sposób od wewnątrz zredukujemy ilość komórek tłuszczowych, poprawimy krążenie i przyśpieszymy proces detoksykacji.

Karolina Formela - kosmetologNadal nie znamy jednego, działającego zawsze i u wszystkich sposobu na cellulit. Dlatego na dzień dzisiejszy przyjmuje się, że w terapii cellulitu najlepsze efekty przynosi pielęgnacja holistyczną i stosowanie równolegle kilku metod o potwierdzonej skuteczności. Warto więc zadbać o redukcję tkanki tłuszczowej, a więc wprowadzić ruch i zdrowy jadłospis oraz nie zapominać o skórze. Stosować kremy ujędrniające i nawilżające by wygładzić jej powierzchnię, ułatwić detoksykację i spalanie cellulitowych grudekmówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Ostatecznością są zabiegi kosmetologiczne. Dają one najbardziej spektakularne efekty, a w przypadku cellulitu w trzeciej fazie to najczęściej jedyne rozwiązanie na całkowite usunięcie zmian. Zanim zdecydujemy się na zabiegi, należy spróbować mniej inwazyjnych rozwiązań. Ponadto nawet w przypadku wizyty w gabinecie, jeżeli chcemy, żeby pomarańczowa skórka nie wróciła, konieczne będzie jednoczesne stosowanie kremów, a także zadbanie o dietę i aktywność fizyczną.

Podsumowanie

Walka z cellulitem nie jest łatwa, a największe znaczenie dla jej efektywności ma szybkie działanie. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Jeżeli wiemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że cellulit u nas wystąpi (przyjmujemy leki hormonalne, szybko przybieramy na wadze, jesteśmy w ciąży), warto sięgnąć po odpowiedni krem antycellulitowy oraz zastosować zdrowia dietę zanim zmiany się pojawią.

Krem na cellulit - Sinial

WYPRÓBUJ SINIALSKUTECZNY KREM NA CELLULIT zamów!

FAQ

1. Czy warto stosować kremy na cellulit?

Jak najbardziej tak, warto walczyć z cellulitem, ponieważ pozostawiony sam sobie ma tendencję do przechodzenia w kolejne, coraz to bardziej widoczne fazy. Polecamy skuteczne i bezpieczne dla skóry naturalne kremy na cellulit, np. Sinial.

2. Jak często należy nakładać krem na cellulit?

Aby kuracja kremem antycellulitowym przyniosła zauważalne efekty produkt musi być stosowany regularnie. Krem na cellulit należy więc nakładać przynajmniej raz dziennie, po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana, a pory otwarte i gotowe do wchłaniania preparatów. Krem nakładamy energetycznymi ruchami, by wykonać dodatkowo masaż skóry.

3. Czy cellulit to choroba?

Nie, cellulit nie jest chorobą, ponieważ nie stwierdzono przypadku, by doprowadził do śmierci osoby u której występuje. Jest to jedynie nieestetyczny defekt skóry.


Bibliografia

1. Rossi AB., Vergnanini AL. Cellulite: a review. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 2000
2. Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health, 2014
3. C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
4. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
5. V. Bayrakci Tunay i inni, Effects of mechanical massage, manual lymphatic drainage and connective tissue manipulation techniques on fat mass in women with cellulite, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology: JEADV, 2010

18 głosów

Komentarze

Kasia - 2020-02-10 10:58:03

A słyszał ktoś o sposobie jak pozbyć się cellulitu w formie bodywrappingu? Jest to skuteczne czy raczej bezcelowe?

magdalenka - 2020-02-02 08:56:55

jeżeli jest taka sytuacja że nie wiadomo jaki dokładnie ma się rodzaj tej pomarańczowej skórki, ale jednak jak jest opcja by był krem na cellulit wodny i cellulit tłuszczowy taki jakby 2w1 to nic tylko brać. trzeba zwracać dość mocno uwagę tak czy inaczej co jest w środku takiego balsamu na cellulit, bo nie ma też co się truć.

Angie - 2019-04-24 09:19:46

Ja się zastanawiam, czy ten krem pomoże również na rozstępy, ale chyba nie można mieć wszystkiego ;) Jak poradzi sobie z cellulitem, to też dobrze.

zmiana życia - 2019-04-20 15:28:53

ja na pewno mam cellulit wodny, bo dietetyczka mówiła, że głównie zatrzymuję płyny. Zmiana diety, ćwiczenia na uda i brzuch no i sinial mi pomogły.

kiki - 2019-04-10 08:10:57

W walce z cellulitem najważniejsza jest dieta i ćwiczenia, najlepiej zacząć walkę od środka. Ale można przecież sobie pomóc ;) z naturalnych sposobów mogę polecić peeling i masaże. Siniala dodałam po jakimś czasie i rzeczywiście przyspieszył cały proces.

basia - 2018-11-27 07:29:41

Dobrze, że jest tyle sposobów na to, żeby walczyć z cellulitem. Przynajmniej jest z czego wybierać. Szkoda tylko, że niektóre nie zawsze działają. :(

Kaśka - 2018-11-24 11:56:57

Czas się w końcu zabrać za ten cellulit, bo strasznie mnie irytuje. !!! No po prostu nie spocznę, zanim nie pozbędę się go ze swoich ud, ze swojego brzucha i ramion. No nie!

felicja28 - 2018-11-22 14:11:32

Cellulit to neisamowita udręka. :( Nie cierpię go i nie mogę z nim żyć nooo nie wiem co ja mma z nim zrobić. Mam nadzieję, że sinial w tym pomoże. :(

Ulala - 2018-11-19 13:01:46

Zdecydowanie warto, Ilono. Ja już korzystam z Siniala i naprawdę mi pomógł. Jest wydajny i bardzo przyjemnie się go nakłada. Oczywiście nie można się ograniczać tylko do niego, bo jeszcze trzeba ćwiczyć, jeść zdrowo i dbać o siebie, ale to chyba logiczne, prawda? ;)

Ilona - 2018-11-16 21:08:45

Ja już nie wiem, co mam zrobić z cellulitem. :( Już używałam różnych kremów, balsamów i innych kosmetyków i żaden mi nie pomógł. Tego Siniala jeszcze nie próbowałam, ale szczerze mówiąc, to nie wiem co ja mam o tym myśleć. Myślicie, że warto?

joAsia - 2018-11-13 12:02:46

Sandro, bardzo polecam ci sinial. Mi naprawdę pomógł. :) Tylko nie zapominaj, że samym kremem nic nie zdziałasz i musisz włożyć trochę wysiłku w to, by pozbyć się cellulitu.

sandra - 2018-11-08 22:57:01

Bardzo zastanawiam się nad tym Sinialem, bo już całkiem długo szukam jakiegoś sensownego kremu, który mi pomże walczyć ze skórką pomarańczową. Na razie nic ciekawego nie znalazłam. :(

Toosia - 2018-11-04 07:16:01

Samo utrapienie z tym cellulitem. :( nie wiem już co z nim robić. mam nadzieję, ze chociaż na tym bogu dowiem się czegoś, co mi pomoże. Zupełnie nie wiem, co z nim zrobić.

IzaBella21 - 2018-11-02 13:45:07

To ja chyba mam cellulit wodny. Widać go zwłaszcza przed okresem, kiedy skóra jest taka jakby napuchnięta, a po miesiączce zwykle jest już lepiej. Nawet nie wiedziałam, że krem może pomóc też na wodny cellulit. W takim razie wypróbuje Sinial, oby na mnie podziałał:)

Beata90 - 2018-10-28 12:46:07

Ja właśnie nigdy nie miałam cellulitu, a będąc w ciąży to normalnie jakaś masakra. Tylko się zastanawiam, czy aby na pewno w ciąży można takie kremy stosować. Ale z drugiej strony, jak Sinial ma naturalny skład to chyba będzie ok, ale jeszcze podpytam lekarza dla pewności.

Felkaaa - 2018-10-25 13:28:09

przeraŻona (tak w ogóle ciekawy nick :D), a jak się odżywiasz? Bo o tym w ogóle nie wspomniałaś, a właściwie jeśli będziesz ćwiczyć i walczyć z cellulitem na mnóstwo sposobów, a w międzyczasie będziesz regularnie odwiedzać przysłowiowego macdonalda, to ja saię nie dziwię, że nie widzisz różnicy. Polecam przeczytać więce artykułów tutaj i skorzystać z Siniala - ja już go mam i z czystym sercem mogę polecić. :)

alina24 - 2018-10-21 16:12:39

Zawsze wiedziałam, że są jakieś różne rodzaje cellulitu, ale niespecjalnie wiedziałam jakie i jak je w ogóle rozpoznać. Teraz przynajmniej mam jakiś ogląd. Może dzięki temu uda mi się sprawić, żeby to obrzydlistwo w końcu zknikneło z moich ud

przeraŻona - 2018-10-20 19:10:24

Jak o tym czytam to aż mi słabo. Męczę się z tym cellulitem już od kilku lat i w sumie nie wiem, co ja mam z tym zrobić. No to jest po prostu przerażające.Najpierw było nie widać w ogóle tych grudek, ale było je czuć albo można było je zobaczyć jak się ścisnęło skórę, ale teraz to jest jakaś masakra. :( Próbowałam już prawie wszystkiego chyba, żeby się go pozbyć. Wszystkie kremy z rossmana wypróbowane, jakieś pilatesy i inne aerobiki, a cellulit jak był, tak jest.

Emilia - 2018-10-18 09:25:30

Zaciekawiona, pewnie miały na myśli drogeryjne kremy. One rzeczywiście działają tak jakby chciały a nie mogły i nie mają większego wpływu na zniknięcie cellulitu niezależnie jakiego jest rodzeju. Ale Sinial to zupełnie inna sprawa. Niedawno go zaczęłam używać - gdzieś miesiąc może minął - a już widzę pierwsze efekty. :D Oczywiście tak czy inaczej trzeba ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, ale to chyba normalne.

Zaciekawiona31 - 2018-10-15 08:07:08

Nie wiedziałam, że są różne rodzaje cellulitu...... człowiek uczy się całe życie :D Będę musiała się zastanowić, jaki jest mój ale i tak przydałoby się coś na to zadziałać. No i kupić jakiś krem. Sinial w sumie mnie przekonuje, jak tam o nim czytam, ale w sumie koleżanki mi odradzały kremy... Nie wiem co zrobić. :(

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊