Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czym jest cellulit? Stopnie i rodzaje cellulitu

Strona główna » Blog » Czym jest cellulit? Stopnie i rodzaje cellulitu

Cellulit to charakterystyczne nierówności skóry. Pojawiają się głównie u kobiet, ale mitem jest twierdzenie, że to problem wyłącznie otyłych osób. Pomarańczowa skórka dotyczy pań w każdym wieku i każdym rozmiarze, a nadwaga jest tylko jednym z czynników, zwiększających ryzyko pojawienia się cellulitu.

Rodzaje cellulitu – cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit budują przerośnięte grudki komórek tłuszczowych, rozmieszczone nierównomiernie, otoczone są przez mieszankę wody i toksyn.

Ze względu na bezpośredni mechanizm, który doprowadził do pojawienia się pomarańczowej skórki, możemy wyróżnić trzy rodzaje:

  • cellulit tłuszczowy
  • wodny
  • cyrkulacyjny

W przypadku cellulitu tłuszczowego, bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian jest rozrost komórek tłuszczowych. Zaczynają one tworzyć grudki, a uciskając na naczynka, uniemożliwiają sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek. Toksyny z kolei powodują dalszy rozrost lipidów, a błędne koło się zamyka.

W przypadku cellulitu wodnego, bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian, jest gromadzenie wody i toksyn w tkankach, które sprawiają, że lipidy się rozrastają i są nierównomiernie rozmieszczone.
Cellulit cyrkulacyjny to połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. W takim wypadku dochodzi do jednoczesnego rozrostu lipidów oraz zatrzymywania wody i toksyn.

Jak powstaje cellulit?
Zaburzenia w gospodarce hormonalnejNadmiar kobiecego hormonu estrogenu prowadzi do rozszczelnienia naczyń krwionośnych i limfatycznych, w efekcie do tkanek przeciekają płyny ustrojowe
Ucisk komórek tłuszczowychSpalanie komórek tłuszczowych utrudniają zalegające płyny ustrojowe, w rezultacie lipidy zaczynają się rozrastać, zbijać w grudki i twardnieć
Przerośnięte lipidy utrudniają usuwanie toksynZalegające toksyny jeszcze bardziej utrudniają metabolizm komórkowy – powstaje błędne koło tworzenia się cellulitu
Krem na cellulit - Sinial

WYPRÓBUJ SINIALSKUTECZNY KOSMETYK NA CELLULIT WODNY zamów!

Stopnie cellulitu

Wyróżnić możemy trzy fazy powstawania cellulitu. Mają one ogromne znaczenie, gdyż zmiany przechodząc w kolejne etapy, stają się coraz trudniejsze do usunięcia.

  • W pierwszej fazie cellulit widoczny jest wyłącznie, gdy ściśniemy fałd skóry palcami. Choć łatwo ten moment przeoczyć, to właśnie wtedy walka z cellulitem jest najskuteczniejsza! To właśnie w tym momencie powinno się sięgnąć po dobry krem antycellulitowy.
  • W drugim etapie grudki obserwujemy w niektórych sytuacjach – np. siedząc na twardym krześle.
  • Ostatnia faza następuje, gdy cellulit widoczny jest bez względu na ułożenie ciała – wtedy stosowanie kremu i domowe metody nie przyniosą zadowalających rezultatów.

Marta BożendaNiezależnie od rodzaju i stopnia cellulitu bardzo ważny jest ruch, ponieważ nawet bardzo szczupłe osoby, nie borykały się wcześniej z tego typu problemem. Dopiero, gdy zaczęły prowadzić siedzący tryb życia, dostrzegły też zmiany w wyglądzie ud, pośladków a nawet brzucha. Jakakolwiek forma ruchu jest bardzo potrzebna. Można wykonywać specjalne ćwiczenia na cellulit. Warto też zainwestować w dobrej jakości krem do zwalczania tego defektu. Dobrze jest wybierać taki, którego działanie jest oparte na wyciągach roślinnych i ekstraktach, ponieważ świetnie się wchłaniają i skutecznie radzą sobie z likwidacja cellulitumówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Przyczyny cellulitu

Cellulit na nogachIstnieje szereg przyczyn powstawania cellulitu, a gromadzenie tkanki tłuszczowej to tylko jeden z nich. Faktycznie, nadwaga ma wpływ na pojawianie się pomarańczowej skórki, ale nie oznacza to, że wszystkie osoby z otyłością będą borykać się z tym problemem, a szczupłe osoby nie.

Na cellulit może wpływać też bardzo duża grupa czynników związana z zaburzeniami krążenia. Obejmuje to osoby pracujące w pozycji stojącej lub siedzącej – wtedy najczęściej cyrkulacja krwi w obrębie nóg, ud i pośladków nie jest swobodna. W efekcie dochodzi do zatrzymania wody i toksyn w tkankach. Takie osoby mogą obserwować np. cellulit na nogach, czy cellulit na pośladkach.

Istnieją również przyczyny cellulitu, na które mamy ograniczony wpływ. Mowa tu o skłonnościach genetycznych oraz zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Ponadto pojawianie się grudek determinuje przyjmowanie leków hormonalnych. W takich przypadkach można obserwować cellulit na nogach, udach, pośladkach, ale też mniej typowych obszarach, jak np. cellulit na brzuchu.

Cellulit w ciąży

Szczególnym przypadkiem jest cellulit w ciąży. Podczas tych dziewięciu miesięcy ciało przechodzi wiele zmian, które mogą wpływać na pojawienie się cellulitu. W tym przypadku nakłada się kilka czynników, determinujących pojawianie się pomarańczowej skórki – mamy tu do czynienia z zachwianą gospodarką hormonalną, a także problemami z krążeniem, które powoduje rosnący brzuch. W efekcie nietrudno o cellulit w dolnych partiach ciała.

Jak się pozbyć cellulitu?

Leczenie cellulitu to niełatwe zadanie. Jednakże odpowiednio wcześnie podjęte kroki mogą sprawić, że skutecznie pozbędziemy się tego problemu. Z pomocą przychodzi kilka rozwiązań:

1. kremy antycellulitowe,
2. masażery,
3. dieta,
4. ćwiczenia,
5. zabiegi.

Najbardziej podstawową bronią w walce z cellulitem są kremy antycellulitowe. To bardzo ważne, aby wybrać właściwy. Taki kosmetyk powinien wyróżniać się składnikami aktywnymi, a jednocześnie bogatym składem. Doskonałym przykładem jest nasz krem antycellulitowy Sinial. Walczy on ze wszystkimi czynnikami, powodującymi cellulit – redukuje lipidy, działa detoksykująco, wzmacnia naczynka i poprawia mikrokrążenie. Właśnie tak działać powinien idealny kosmetyk.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji mogą stanowić masażery. Do wyboru mamy manualne, elektryczne oraz ultradźwiękowe. Zacząć warto od manualnych – drewnianych. Takie urządzenie pobudza skórę, a przede wszystkim przyśpiesza proces usuwania toksyn. Poprawia też wchłanianie składników aktywnych, dlatego bezpośrednio przed wykonaniem masażu warto zaaplikować krem.

W walce z cellulitem pomoże też zdrowa dieta oraz ruch. W ten sposób od wewnątrz zredukujemy ilość komórek tłuszczowych, poprawimy krążenie i przyśpieszymy proces detoksykacji.

Karolina Formela - kosmetologNadal nie znamy jednego, działającego zawsze i u wszystkich sposobu na cellulit. Dlatego na dzień dzisiejszy przyjmuje się, że w terapii cellulitu najlepsze efekty przynosi pielęgnacja holistyczną i stosowanie równolegle kilku metod o potwierdzonej skuteczności. Warto więc zadbać o redukcję tkanki tłuszczowej, a więc wprowadzić ruch i zdrowy jadłospis oraz nie zapominać o skórze. Stosować kremy ujędrniające i nawilżające by wygładzić jej powierzchnię, ułatwić detoksykację i spalanie cellulitowych grudekmówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Ostatecznością są zabiegi kosmetologiczne. Dają one najbardziej spektakularne efekty, a w przypadku cellulitu w trzeciej fazie to najczęściej jedyne rozwiązanie na całkowite usunięcie zmian. Zanim zdecydujemy się na zabiegi, należy spróbować mniej inwazyjnych rozwiązań. Ponadto nawet w przypadku wizyty w gabinecie, jeżeli chcemy, żeby pomarańczowa skórka nie wróciła, konieczne będzie jednoczesne stosowanie kremów, a także zadbanie o dietę i aktywność fizyczną.

Podsumowanie

Walka z cellulitem nie jest łatwa, a największe znaczenie dla jej efektywności ma szybkie działanie. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Jeżeli wiemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że cellulit u nas wystąpi (przyjmujemy leki hormonalne, szybko przybieramy na wadze, jesteśmy w ciąży), warto sięgnąć po odpowiedni krem antycellulitowy oraz zastosować zdrowia dietę zanim zmiany się pojawią.

Krem na cellulit - Sinial

WYPRÓBUJ SINIALSKUTECZNY KREM NA CELLULIT zamów!

FAQ

1. Niedawno zauważyłam cellulit na pośladkach i udach. Czy krem na cellulit wystarczy?

Proszę zwrócić uwagę na to, dlaczego cellulit powstał. Może siedzący tryb życia? Warto to zmienić i zacząć więcej się ruszać, a także zastosować krem na cellulit, bogaty w wyciągi i ekstrakty, np. z firmy Sinial.

2. Używam leki hormonalne i wiem, że ze względu na to mogę mieć cellulit, jak również dlatego, że wszystkie kobiety u mnie w rodzinie mają. Co mam robić?

Jak na razie dużo się ruszać, jakakolwiek forma ruchu jest tu wskazana i zastosować krem na cellulit na bazie aktywnych i naturalnych składników.

3. Jeszcze nie mam cellulitu, ale ostatnio przytyłam i boję się, że mogę mieć. Jak temu zaradzić?

Na pewno zastosować zdrową dietę i zacząć ćwiczyć. Warto też zainwestować w dobry jakościowo krem na cellulit, który odpowiednio zadziała zapobiegawczo i zajmie się modelowaniem nóg.


Bibliografia

1. Rossi AB., Vergnanini AL. Cellulite: a review. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 2000
2. Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health, 2014
3. C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
4. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
5. V. Bayrakci Tunay i inni, Effects of mechanical massage, manual lymphatic drainage and connective tissue manipulation techniques on fat mass in women with cellulite, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology: JEADV, 2010

18 głosów

Komentarze

Kasia - 2020-02-10 10:58:03

A słyszał ktoś o sposobie jak pozbyć się cellulitu w formie bodywrappingu? Jest to skuteczne czy raczej bezcelowe?

magdalenka - 2020-02-02 08:56:55

jeżeli jest taka sytuacja że nie wiadomo jaki dokładnie ma się rodzaj tej pomarańczowej skórki, ale jednak jak jest opcja by był krem na cellulit wodny i cellulit tłuszczowy taki jakby 2w1 to nic tylko brać. trzeba zwracać dość mocno uwagę tak czy inaczej co jest w środku takiego balsamu na cellulit, bo nie ma też co się truć.

Angie - 2019-04-24 09:19:46

Ja się zastanawiam, czy ten krem pomoże również na rozstępy, ale chyba nie można mieć wszystkiego ;) Jak poradzi sobie z cellulitem, to też dobrze.

zmiana życia - 2019-04-20 15:28:53

ja na pewno mam cellulit wodny, bo dietetyczka mówiła, że głównie zatrzymuję płyny. Zmiana diety, ćwiczenia na uda i brzuch no i sinial mi pomogły.

kiki - 2019-04-10 08:10:57

W walce z cellulitem najważniejsza jest dieta i ćwiczenia, najlepiej zacząć walkę od środka. Ale można przecież sobie pomóc ;) z naturalnych sposobów mogę polecić peeling i masaże. Siniala dodałam po jakimś czasie i rzeczywiście przyspieszył cały proces.

basia - 2018-11-27 07:29:41

Dobrze, że jest tyle sposobów na to, żeby walczyć z cellulitem. Przynajmniej jest z czego wybierać. Szkoda tylko, że niektóre nie zawsze działają. :(

Kaśka - 2018-11-24 11:56:57

Czas się w końcu zabrać za ten cellulit, bo strasznie mnie irytuje. !!! No po prostu nie spocznę, zanim nie pozbędę się go ze swoich ud, ze swojego brzucha i ramion. No nie!

felicja28 - 2018-11-22 14:11:32

Cellulit to neisamowita udręka. :( Nie cierpię go i nie mogę z nim żyć nooo nie wiem co ja mma z nim zrobić. Mam nadzieję, że sinial w tym pomoże. :(

Ulala - 2018-11-19 13:01:46

Zdecydowanie warto, Ilono. Ja już korzystam z Siniala i naprawdę mi pomógł. Jest wydajny i bardzo przyjemnie się go nakłada. Oczywiście nie można się ograniczać tylko do niego, bo jeszcze trzeba ćwiczyć, jeść zdrowo i dbać o siebie, ale to chyba logiczne, prawda? ;)

Ilona - 2018-11-16 21:08:45

Ja już nie wiem, co mam zrobić z cellulitem. :( Już używałam różnych kremów, balsamów i innych kosmetyków i żaden mi nie pomógł. Tego Siniala jeszcze nie próbowałam, ale szczerze mówiąc, to nie wiem co ja mam o tym myśleć. Myślicie, że warto?

joAsia - 2018-11-13 12:02:46

Sandro, bardzo polecam ci sinial. Mi naprawdę pomógł. :) Tylko nie zapominaj, że samym kremem nic nie zdziałasz i musisz włożyć trochę wysiłku w to, by pozbyć się cellulitu.

sandra - 2018-11-08 22:57:01

Bardzo zastanawiam się nad tym Sinialem, bo już całkiem długo szukam jakiegoś sensownego kremu, który mi pomże walczyć ze skórką pomarańczową. Na razie nic ciekawego nie znalazłam. :(

Toosia - 2018-11-04 07:16:01

Samo utrapienie z tym cellulitem. :( nie wiem już co z nim robić. mam nadzieję, ze chociaż na tym bogu dowiem się czegoś, co mi pomoże. Zupełnie nie wiem, co z nim zrobić.

IzaBella21 - 2018-11-02 13:45:07

To ja chyba mam cellulit wodny. Widać go zwłaszcza przed okresem, kiedy skóra jest taka jakby napuchnięta, a po miesiączce zwykle jest już lepiej. Nawet nie wiedziałam, że krem może pomóc też na wodny cellulit. W takim razie wypróbuje Sinial, oby na mnie podziałał:)

Beata90 - 2018-10-28 12:46:07

Ja właśnie nigdy nie miałam cellulitu, a będąc w ciąży to normalnie jakaś masakra. Tylko się zastanawiam, czy aby na pewno w ciąży można takie kremy stosować. Ale z drugiej strony, jak Sinial ma naturalny skład to chyba będzie ok, ale jeszcze podpytam lekarza dla pewności.

Felkaaa - 2018-10-25 13:28:09

przeraŻona (tak w ogóle ciekawy nick :D), a jak się odżywiasz? Bo o tym w ogóle nie wspomniałaś, a właściwie jeśli będziesz ćwiczyć i walczyć z cellulitem na mnóstwo sposobów, a w międzyczasie będziesz regularnie odwiedzać przysłowiowego macdonalda, to ja saię nie dziwię, że nie widzisz różnicy. Polecam przeczytać więce artykułów tutaj i skorzystać z Siniala - ja już go mam i z czystym sercem mogę polecić. :)

alina24 - 2018-10-21 16:12:39

Zawsze wiedziałam, że są jakieś różne rodzaje cellulitu, ale niespecjalnie wiedziałam jakie i jak je w ogóle rozpoznać. Teraz przynajmniej mam jakiś ogląd. Może dzięki temu uda mi się sprawić, żeby to obrzydlistwo w końcu zknikneło z moich ud

przeraŻona - 2018-10-20 19:10:24

Jak o tym czytam to aż mi słabo. Męczę się z tym cellulitem już od kilku lat i w sumie nie wiem, co ja mam z tym zrobić. No to jest po prostu przerażające.Najpierw było nie widać w ogóle tych grudek, ale było je czuć albo można było je zobaczyć jak się ścisnęło skórę, ale teraz to jest jakaś masakra. :( Próbowałam już prawie wszystkiego chyba, żeby się go pozbyć. Wszystkie kremy z rossmana wypróbowane, jakieś pilatesy i inne aerobiki, a cellulit jak był, tak jest.

Emilia - 2018-10-18 09:25:30

Zaciekawiona, pewnie miały na myśli drogeryjne kremy. One rzeczywiście działają tak jakby chciały a nie mogły i nie mają większego wpływu na zniknięcie cellulitu niezależnie jakiego jest rodzeju. Ale Sinial to zupełnie inna sprawa. Niedawno go zaczęłam używać - gdzieś miesiąc może minął - a już widzę pierwsze efekty. :D Oczywiście tak czy inaczej trzeba ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, ale to chyba normalne.

Zaciekawiona31 - 2018-10-15 08:07:08

Nie wiedziałam, że są różne rodzaje cellulitu...... człowiek uczy się całe życie :D Będę musiała się zastanowić, jaki jest mój ale i tak przydałoby się coś na to zadziałać. No i kupić jakiś krem. Sinial w sumie mnie przekonuje, jak tam o nim czytam, ale w sumie koleżanki mi odradzały kremy... Nie wiem co zrobić. :(

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊