Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Pantenol – jak działa?

Strona główna » Blog » Pantenol – jak działa?

Pantenol to powszechnie stosowany składnik kosmetyczny, który wykazuje szereg korzystnych właściwości dla skóry, paznokci i włosów. Dlatego znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodawany jest do wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym również preparatów na cellulit. W jaki sposób działa na skórę?

Pantenol na cellulitPantenol na cellulit i inne właściwości

Pantenol na cellulit to tylko jedno z licznych zastosowań prowitaminy B5. Pantenol, zwany również prowitaminą B5 występuje naturalnie w skórze, dlatego jest dobrze przez nią wchłaniany. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach regenerujących i nawilżających.

Za podstawowe właściwości D-Panthenolu uważa się:

 • działanie lecznicze, ponieważ łagodzi podrażnienia, uszkodzenia i  zaczerwieniania skóry, dlatego wykorzystywany jest między innymi jako składnik kosmetyków na poparzenia słoneczne,
 • stymuluje podziały komórkowe w skórze,
 • nawilża, uelastycznia i zmiękcza skórę,
 • stymuluje wzrost i odnowę komórek,
 • wykazuje właściwości regenerujące, co wzmacnia skórę z cellulitem,
 • pobudza syntezę białek i lipidów,
 • wykazuje delikatne właściwości antybakteryjne i konserwujące,
 • wspiera ochronną barierę lipidową naskórka,
 • zwiększa podziały komórek naskórka i fibroblastów, w tym również skóry właściwej,
 • powoduje ulgę w przypadku poparzeń,
 • przeciwdziała tworzeniu się blizn.

Zobacz też: Krem na rozstępy i cellulit

Pantenol - związki aktywne i pochodzenie

Panthenol, czyli prowitamina B5, to substancja organiczna z grupy alkoholi. Panthenol jest składnikiem, który naturalnie znajduje się w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Jest ich budulcem, ale wzmacnia również ich kondycję. Procesu utleniania sprawia, że panthenol transformuje w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5. Jako prowitamina panthenol określany jest również mianem prekursora witaminy B5. W związku z tym z udziałem własnych cząsteczek, które są niewielkich rozmiarów, skuteczniej pokonuje barierę skóry, wnikając w jej głębsze warstwy ze składnikami odżywczymi.

Krem na cellulit - Sinial

WYBIERZ SINIALNATURALNY SPOSÓB NA POWSTAJĄCY CELLULIT zamów!

Pantenol - zastosowanie

Pantenol jest powszechnie stosowany w kosmetyce. Znajduje się w składzie nie tylko produktów kosmetycznych, ale też w wyrobów medycznych. W związku z tym może być składnikiem kremów do rąk, ponieważ świetnie nawilża i wygładza skórę. Znajduje się także w składzie odżywek i szamponów do włosów, ponieważ ma podobną strukturę jak keratyna, czyli białko, które jest jednym z budulców włosów, paznokci i skóry. Pantenol znajduje także zastosowanie jako składnik odżywek do paznokci, ponieważ wykazuje działanie wzmacniające i regenerujące. Może być także składnikiem kremów leczniczych, zwłaszcza w seriach kosmetyków przeznaczonych dla skóry po zabiegach dermatologicznych. Stosowany jest również jako składnik kropli i płynów do soczewek, zabezpieczając oczy przed wysuszeniem i podrażnieniem. Ze względu na swoje działanie nawilżające jest także składnikiem kremów i balsamów antycellulitowych.

Podsumowując, pantenol znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje właściwości regenerujące i wzmacniające. Jest składnikiem wielu kosmetyków i znajduje się zwykle na wysokiej pozycji w składzie.


Bibliografia:

1. Barankiewicz J,, Leksykon wychowania fizycznego i sportu szkolnego, WSiP, Warszawa 1998
2. Ciupińska M.: Otyłość a zmiany skórne. Les Nouvelles Estetiques, 2003
3. Ignaciuk A.: Cellulite:definicja i klasyfikacja panikulopatii. Magazyn Medycyny Estetycznej, 2003

1 głosów

Komentarze

Opinie o Sinial - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊